35ο

Δημοσιεύσεις - Νέα
Ποιητικό Εργαστήρι
Συνήγορος του Παιδιού
Συνήγορος Του Παιδιού (Ζωγραφική)
Εκδήλωση για το Νίκο Εγγονόπουλο
Ανεμόπτερο
Ένα Αστερι πέφτει

Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα μας!

Είμαστε το 35ο Ολοήμερο Δημοτικό σχολείο, το οποίο στεγάζεται στην Κωλέττη 34, στα Εξάρχεια. Είμαστε το παλαιό Βαρβάκειο, και στεγαζόμαστε σ' ένα διατηρητέο κτήριο του μεσοπολέμου, του αρχιτέκτονα Νικολάου Μητσάκη.

Ματίνα Μαυρονικόλα, Είσοδος, 2007

Αυτή η ιστοσελίδα ξεκινά με μια πρωτοβουλία των παιδιών του Ολοήμερου Σχολείου προκειμένου να δώσουν στη δημοσιότητα το δεύτερο τεύχος του περιοδικού Ανεμόπτερο. Το πρώτο τεύχος εκδόθηκε έντυπο τη σχολική χρονιά 2005-2006, με την ευγενική χορηγία του ΚΕ.Θ.Ε.Α.

Το e-Ανεμόπτερο είναι συνέχεια αυτού του πρώτου τεύχους. Στην ιστοσελίδα μας θα δείτε γενικότερα πολιτικές της σχολικής κοινότητας, οι οποίες υλοποιήθηκαν μετά το 2001. Έτσι, θα δείτε τα βιβλία μας,τα οποία εκδόθηκαν και με άλλες συμπράττουσες σχολικές μονάδες, τις ανακοινώσεις μας σε συνέδρια, τις συνεργασίες του σχολείου μας με μη - κυβερνητικές οργανώσεις και ανεξάρτητες αρχές, και κυρίως θα δείτε κείμενα των παιδιών ή ζωγραφιές, φιλοτεχνημένες με πολλή αγάπη.Δίπλα στα παιδιά θα δείτε τις αγωνίες των δασκάλων τους, την πρωτοβουλία τους γι' αυτό το site και τους διδακτικούς στόχους της σχολικής κοινότητας στους οποίους συμβάλλουν, στόχοι οι οποίοι όσο πιο ξεκάθαροι γίνονται τόσο περισσότερο βοηθούν το εκπαιδευτικό έργο. Το e - Ανεμόπτερο είναι μια πρωτοβουλία που ενώνει τους εκπαιδευτικούς που συμμετέχουν στην καθημερινή υλοποίηση του εκπαιδευτικού έργου και καθοδηγείται από τα ιδεώδη του ανοιχτού σχολείου στην κοινωνία. Στα πλαίσια αυτά, καθώς το 35ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο συστεγάζεται με το 8ο Γυμνάσιο και το 5ο Τ.Ε.Ε., πολύτιμη είναι η συμβολή της βιβλιοθήκης της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που υπάρχει στο χώρο μας και υποστηρίζει το διδακτικό έργο. Αυτό που θέλουμε είναι ένα ανοιχτό σχολείο.

Και πάλι καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα μας. Ελπίζουμε η ξενάγησή σας να είναι εύκολη κι αυτά που θα συναντήσετε να εκπέμπουν τις πνευματικές ανησυχίες που απαιτούν οι καιροί μας. Οποιαδήποτε επικοινωνία, έντυπη ή ηλεκτρονική, θα μας ευχαριστούσε πολύ.

Καλή ανάγνωση

.

-------------------------------------2007 © 35o Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Αθήνας-------------------------------------

Κωλέττη 34, Εξάρχεια